Měsíček + recepty

28.12.2024

Popisovaná zdravotní témata nejsou náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Ohledně svého zdravotního stavu se vždy poraďte se svým lékařem!

Od června až do podzimu sbíráme květy mesíčku lékařského. Tato oku lahodící bylinka je známá především pro svoje hojivé účinky. Měsíčková mast je vyhlášeným pomocníkem při hojení ran. Je to ale také dobrý pomocník při chorobách jater, žaludku i tlustého střeva. Zároveň pročišťuje krev a je vhodný do sedacích koupelí při ženských obtížích.

V dobách minulých lidé pokládali měsíček za předpovídače počasí. Tradovalo se, že pokud jsou květy měsíčku ráno po 7 hodině uzavřené, bude v ten den pršet.

Nejčastější použití měsíčku je ve formě nálevu (čaje) nebo mastí.

Květy sbíráme za slunečného dne, kdy je jejich účinnost největší.

Recepty pro užití měsíčku najdeš níže.

Recept na jednoduchou měsíčkovou mast:

Dvouhrst měsíčku přidáme do rozpuštěného sádla. Necháme přes noc odpočinout. Následující den sádlo opět rozpustíme, ale pouze tak, aby se neškvařilo. Následně přes sítko scedíme do dóz. Mast je vhodná k potírání menších ran a jizev. Je skvělá i k použití na pleť. Mast uchováváme v lednici.

Měsíčkový nálev:

Polévkovou lžíci květů měsíčku (může být čerstvý i sušený) zalijeme 250ml horké vody. Necháme 10 minut odstát a poté scedíme. Nálev žíváme vnitřně pro zlepšení činnosti jater alespoň 1 hrnek denně po dobu 3 týdnů. Vychladlý nálev z měsíčku můžeme použít i na obklad. V nálevu namočíme gázu nebo látkový kapesník a přiložíme na poraněnou kůži. Ideální k použití při hojení menších ranek.

Měsíčkové víno:

Hrst květů měsíčku lékařského přidáme do 1 litru libovolného vína a při pravidelném protřepání necháme odstát 14 dnů. Užíváme vnitřně 1dcl denně.

Měsíčkový olej:

Hrst měsíčku macerujeme v kvalitním olej alespoň 14 dnů. Ideální olej k použití je olivový, mandlový nebo sezamový. Olej používáme k vnějšímu užití na mazání pokožky.