Očista jater a žlučníku
Popisovaná zdravotní témata nejsou náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Ohledně svého zdravotního stavu se vždy poraďte se svým lékařem!
O játrech a žlučníku
Játra jsou naším největším vnitřním orgánem. Váží okolo 1,5kg a podílí se na metabolismu sacharidů, bílkovin i tuků. V játrech se vytváří žluč, která je nezbytná pro správné trávení ve střevě. Játra jsou naším hlavním detoxikačním orgánem. Za 1 minutu profiltrují 1,5 litru krve, což je neuvěřitelných 2.160 litrů krve za den. Játra se podílejí na trávení potravy, na krvetvorbě a na látkové výměně. Jestliže přestávají normálně fungovat, může vzniknout celá řada různých nemocí. Jejich stav je tedy velmi podstatný pro naše trávení a celkové zdraví.
Žlučník je dutý orgán hruškovitého tvaru ležící na pravé straně jater. Jeho funkcí je uchovávání žluči.
V případě přetížení jater z důvodu špatné životosprávy nejdříve dochází k zahušťování žluči do tmavého rosolu a až následně se postupně tvoří kameny. Mezi hlavní příčiny tvorby jak žlučníkových tak jaterních kamenů patří stres, přílišné emoce jako je hněv, podrážděnost a špatná životospráva. Kameny, které vznikají ve žlučníku, bývají tvrdé a jejich obsahem jsou soli. Jsou těžší než voda, takže ve vodě klesnou ke dnu. Mohou mít různé barvy jako bílou, červenou, zelenou, béžovou. Jaterní, neboli intrahepatální kameny, jsou kameny, které se tvoří přímo v játrech - v jaterních žlučovodech. Ty jsou zpravidla měkké, tmavě zelené nebo béžové. Skládají se převážně ze zahuštěné staré žluče (fotografie intrahepatálních kamenů, které jsem vyloučila najdeš níže). Béžové měkké intrahepatální kameny jsou z tuku. Oba druhy ve vodě plavou a lze je rozmáčknout prstem.
Kromě potíží s kameny, které částečně uzavírají žlučovody a brání normálnímu průtoku žluči, dochází i u žluči vzhledem k jejímu pomalému průtoku k nepříjemným změnám. Vzhledem k tomu jak velký orgán játra jsou je i množství kamenů v nich obsažených obrovský. Může se jednat o stovky kamenů které by zaplnily 2 plné sklenice. Samozřejmě každý člověk je ryzí individuál a obsah žlučového městnání je u každého jedince jedinečný.
Mezi nejčastější příznaky přítomnosti žlučových kamenů patří (z knihy Andreas Moritz - Úžasná očista jater a žlučníku):
- nadýmání
- alergie
- astma
- obezita
- vysoká hladina cholesterolu
- zánět slinivky břišní
- deprese
- špatné dýchání
- impotence
- hněvivost
- hepatitida
- cirhóza jater
- špatná kvalita nehtů
- zhoršený stav pokožky hlavy
- zrakové obtíže a mnoho dalších
Jak u sebe poznat přítomnost žlučových kamenů?
Jak ukazují pitevní nálezy, žlučové kameny má každý desátý člověk. Mezi sedmdesátiletými lidmi je má už každý třetí (údaje z roku 1999, kniha G. P. Malachov - Dokonalá očista těla). Na ultrazvuku jsou ale měřitelné pouze tvrdé kameny nacházející se ve žlučníku. Měkké kameny nacházející se přímo v játrech nelze detekovat. Jejich přítomnost je ale velmi častá. Velmi často mají lidé pouze tyto měkké kameny (převážně mladé osoby). Pokud nemáte snímek z ultrazvuku, můžete přítomnost kamenů poznat podle níže uvedených příznaků.
- pravidelné noční buzení mezi 1 a 3 hodinou ranní
- černé tečky na pokožce pleti
- jaterní skvrny (příznačný název) umístěné převážně na pravé a levé straně čela, na zápěstích, nad pravou lopatkou a mezi lopatkami
- mastná pokožka v oblasti čela
- ztvrdnutí a ztluštění tkáně ve špičce nosu
- trvale zarudlý nos
- vodnaté váčky pod spodními očními víčky
- zažloutlá barva kůže pod očima
- jazyk se žlutým a bílým povlakem, zejména v zadní části a další...
Co mohu pro svá játra sám udělat?
Játra a žlučník spolu přímo souvisí. Tedy pokud se bavíme o nějaké technice, která ovlivňuje játra, vždy se tato technika automaticky dotkne i žlučníku. Tradiční čínská medicína považuje játra a žlučník za párové orgány a okruh jater je jedním z 5 prvků Pentagramu. Dle pojetí tradiční čínské medicíny existují takzvané orgánové hodiny. Podle nich má každý orgán a jeho příslušná dráha vždy v průběhu jednoho dne v určitý čas po dobu 2 hodin největší aktivitu. Největší aktivita žlučníku je v době od 23:00 - 01:00 hod zimního času. U jater je to 01:00 - 03:00 hod ranní. Z toho můžeme ledacos odvodit. Vzhledem k tomu, že nejvyšší aktivita těchto orgánů je v noci, velmi zatěžujícím návykem, jak pro játra, tak pro žlučník je jezení před spaním. Proto první věc, kterou můžeme udělat, aby se naším játrům ulevilo a měla tak víc prostoru pro svoji kvalitní práci, je nejíst minimálně 3 hodiny před spaním. Pro lepší zapamatování si nastavme, že nebudeme jíst po 18hod.
Vzhledem k tomu, že v játrech vznikají stagnace a to jak na fyzické, tak na energetické úrovni, je vhodné péči o játra doplnit cvičením. Na rozptýlení stagnací v játrech velmi dobře působní mírné otřesy. Obyčejná chůze a mírné otřesy ke kterým u ní dochází nám budou velkým pomocníkem. Skvěle poslouží i běh. Dále cvičení Čchi-kung. Z tohoto cvičení jsou pro játra vhodné tyto cviky: stojíme rovně s mírně rozkročenými chodidly a pohupujeme se lehce nahoru a dolů do mírně pokrčených kolenou. Jedná se o jemné cvičení. Rozdíl ve změně pozic je asi 10 centimetrů. Cvičíme v tempu 1 pohup za vteřinu a opakujeme 20x. Další cvičení: stojíme rovně, chodidla na šíři ramen. Zvedneme se na špičky a poté volně spadneme na paty. Opakujeme 20x. Mezi další mírné otřesy, které pomáhají rozptylovat jaterní stagnace patří smích a zpěv.
Játra velmi ovlivňuje naše životospráva. Ohledně jezení před spaním už jsme si pověděli. Dalším nešvarem pro játra je kouření, nadměrné pití alkoholu a časté jezení smažených a těžkých jídel. Například občasný jednodenní půst játra velmi uvítají. Jakým potravinám se vyvarovat, když chceme játrům ulevit? Smaženým, tučným, silně bílkovinným, pálivým a silně kořeněným potravinám. Při péči o játra je vhodné přidat i bylinky. Vynikající jsou ostropestřec mariánský, kopřiva dvoudomá, měsíček lékařský, řebříček obecný, heřmánek pravý, řepík lékařský, zeměžluč a mnohé další.
Nejen strava však játra ovlivňuje. Vzhledem k tomu, že silné emoce jako hněv, podráždění, žárlivost jsou emocemi které játra silně napadají, je dobré se jim vyvarovat. Nenadarmo se říká "ale mi to hnulo žlučí!"
Liver flush
Liver flush, neboli v překladu výplach jater, je velmi stará metoda očisty jater. Jsou prameny které uvádí, že se používala již ve starověkem Egyptě. Bavíme se tedy o očistné metodě jejíž stáří může být 5.000 let. Skutečné stáří této metody se ale asi už nedozvíme. Nejvíce se o ní dočteme v ruském přírodním léčitelství. Ve zkratce se jedná o vypití olivového oleje s citrusovou šťávou. Tím dojde k vyloučení obrovského množství žluče z jater, která s sebou odnese i městnání, které do té doby čekalo v útrobách jaterních žlučovodů a ve žlučníku. Tento vyloučený jaterní odpad následně odejde střevem z těla ven. Tak jednoduché to samozřejmě není a každý kdo se do těchto vod vydá, by si měl nastudovat co největší množství informací.
Základem pro správné a účinné provedení této očisty je její příprava. Vyčištění střeva je základem. Úprava stravy tak, aby došlo k dočasnému snížení množství tvořené žluči, nahřátí žlučovodů a rozpuštění části kamenů. To vše je potřeba zahrnout do přípravy před samotným proplachem. Jinak k němu nemusí vůbec dojít a tělo vypitou šťávu a olej pouze vstřebá, aniž by došlo k výplachu. Zároveň je dobré zohlednit individuální konstituci jedince a přípravu upravit na míru. Tady nám je velmi nápomocná indická ˇAjurvéda, která jednotlivé tělesné konstituce dobře definuje a my pak s těmito informacemi můžeme dobře pracovat.
Pro koho je očista vhodná?
Pro osoby, které mají výše uvedené příznaky a pociťují, že jejich zdravotní stav není optimální. Dále pro osoby, které se zajímají o půst. Očistění střeva, jater a ledvin je perfektní přípravou pro delší půst. Jeho průběh pak bývá mnohem příjemnější.
Pro koho očista vhodná není?
Pro těhotné a kojící ženy. Dále pro osoby v akutním stadiu nemoci (nachlazení, akutní záněty zažívacího traktu), osoby se zánětem střeva a hemeroidy. A v neposlední řadě pro osoby, které v tuto metodu nevěří. :)
Otázky a odpovědi
1. Mám odoperovaný žlučník, je pro mě očista vhodná?
Ano, je. Po odoperování žlučníku dochází k úlevě, velmi často se ale problémy vrací. Je to z toho důvodu, že se kameny dále tvoří přímo ve žlučovodech i bez přítomnosti žlučníku.
2. Je nutné před výplachem vyčistit střevo?
Ano, je. Jaterní odpad odchází při výplachu střevem. Stav střeva velmi ovlivňuje průběh jaterní očisty.
3. Bolí to?
Ne. Je ale nutné dodržet veškerou přípravu včetně stravování. Můžeš pociťovat tlak a nevolnost. Vzhledem k použití hořké soli, která díky vysokému obsahu hořčíku uvolní žlučovody, se výplach stává bezbolestným. Člověk může cítit horkost a pálení, to je z toho důvodu, že jaterní městnání je často horké podstaty a když se uvolní, můžeme tuto horkost při průchodu ven pociťovat. Ke dni 28.12.2024 mám za sebou 9 výplachů jater, z toho 6 s použitím soli, a během těchto 6ti výplachů jsem o průchodu kamenů ani nevěděla.
4. Stačí vypláchnout játra a žlučník jen jednou?
Nestačí. Žlučové městnání se uvolňuje postupně a nikdy se během jedné procedury nevyloučí všechno. Ze zkušenosti se nejdříve uvolní menší kameny, s dalšími výplachy se kameny zvětšují, přidává se stará černá žluč a cholesterolové kameny. Následně se množství odpadu začíná opět zmenšovat až do úplného vyčištění. Uvádí se, že pro kompletní očištění je potřeba provést 4-7 výplachů. Mně toto množství nestačilo. Je to ale velmi individuální a každý by měl skončit až tehdy, kdy z něj nebude odcházet žádný jaterní odpad. Ideální je poté každý rok, nejlépe na jaře, výplach zopakovat a podle množství vyloučeného odpadu uzpůsobit počet cyklů.
Doporučení
Pokud o výplachu jater uvažuješ, doporučuji si o metodě co nejvíce načíst. Vzhledem k tomu, o jak obsáhlou metodu se jedná, je nejlepší se obrátit na někoho, kdo má s touto metodou zkušenosti a dokáže vás jí bezpečně provést. Dále doporučuji knihy od těchto autorů: Andreas Moritz, Gennadij Petrovič Malachov, Jiří Cingroš a Dr. Vilma Partyková. V případě zájmu tě touto fantastickou ozdravnou metodou ráda provedu. Přeji krásné dny a mnoho vyloučených kamenů.