Řebříček
Popisovaná zdravotní témata nejsou náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Ohledně svého zdravotního stavu se vždy poraďte se svým lékařem!
Řebříček obecný je silně aromatická léčivá rostlina. Farář Kneipp se o něm vyslovil takto: "Ženy by se uchránily před mnohými těžkostmi, kdyby občas sáhly po řebříčku!" Mezi jeho nejznámější účinky patří pomoc při menstruační potížích, výtocích, ženských zánětech, menstruačních migrénách, premenstruačním nepohodlí a podobně. Velmi dobrý vliv má i pro ženy v menopauze. Česká bylinkářka Eva Moučková považovala vrbovku malokvětou za nejlepší mužskou bylinu a právě řebříček za nejlepší ženskou bylinu.
Mezi další léčivé účinky řebříčku patří pomoc při krvácení z nosu, žaludeční a jaterní potíže, udržení pravidelného chodu stolice a mnohé další. Je dokonce vhodné ho užívat i při nachlazení a zánětech.
V terminologii Tradiční čínské medicíny řebříček obecný pročišťuje horkost a vylučuje vlhkost. Vlhká horkost je v moderní společnosti plné stresu, spěchu, silných emocí a špatné životosprávy velmi častým problémem.
Nejběžnější užití řebříčku je ve formě čaje (nálevu). Často se z něj připravují ale i tinktury. Farář a bylinkový léčitel Sebastian Kneipp proslul jeho vodoléčebnými procedurami. Díky tomu si získal přezdívku "vodní doktor". Řebříček je bylina velmi vhodná právě pro vodoléčbu. Celotělové koupele, nebo sedací koupele z řebříčku jsou velmi účinné. Bylinkářka Maria Treben uvádí, že bychom při koupelích měli dodržovat toto pravidlo: ledviny držet pod vodou, srdce nad vodou.
Sbíráme kvetoucí nať od června do září.