Zlatobýl
Popisovaná zdravotní témata nejsou náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Ohledně svého zdravotního stavu se vždy poraďte se svým lékařem!
Žlutě kvetoucí bylinka známá pro svoje silně ozdravné účinky hlavně v oblasti ledvin a močového ústrojí. Na nemoci ledvin ho doporučoval švýcarský léčitel farář Künzle. Známá bylinkářka Maria Treben o něm píše jako o bylince, která velmi dobře ovlivňuje citový život člověka. Po nějakém duševním stresu či šoku jsou nejvíce zatíženy ledviny. Doporučuje, abychom při zklamáních a jiných duševních zátěžích bezpodmínečně pili čaj z této byliny. Píše doslova toto: "Anděl léčivých rostlin stojí v bezprostřední blízkosti zlatobýlu."
Zlatobýl sbíráme od srpna do října ještě před otevřením květů. Sbíráme květ, tedy vrchních zhruba 30cm a sušíme ve stínu. V případě, že nasbíráme již otevřené květy hrozí, že nám při sušení ochmýří (tak jako ochmýří při snaze o rozmnožení se květy pampelišky lékařské).
Nejraději mám ze zlatobýlu čaj, ale velmi ráda si ho přidávám i do ženské bylinné napářky.
Na fotografii je zlatobýl kanadský. Známý je také celík zlatobýl. Oba druhy mají podobné účinky, ale uvádí se, že účinky celíku jsou silnější. Bohužel celík u nás již neroste v tak hojném množství jako zlatobýl kanadský. Mimochodem celík zlatobýl je hlavní složkou ve věhlasném Jančově ledvinovém čaji.